Alpinizm, himalaizm, wspinaczka górska

mamy idealne warunki do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim p

Alpinizm, himalaizm, wspinaczka górska

Wspinaczka - nie dla każdego

Wspinaczka górska to bardzo wdzięczy sport. To dobry pomysł na aktywność fizyczną dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą. W naszym kraju mamy idealne warunki do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przede wszystkim warto znać swoje słabości - nie każdy jest fizycznie zdolny do takiego wysiłku. Jeśli masz problemy z krążeniem, zbyt wysokie ciśnienie, czy problemy ze stawami - lepiej wybrać góry takie jak Beskidy, czy Bieszczady lub najpierw zacząć od umiarkowanego wysiłku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, a Twoja kondycja jest dobra. Zadbaj o odpowiednio dobrane buty, o wygodny plecak, zabierz ze sobą prowiant i dodatkową kurtkę. Wybierz na początku łatwiejszy szlak i ciesz się pięknymi widokami.


Wspinaczka ? To wciąga!

Wiele osób, które od dłuższego czasu jest związanych ze wspinaczką, nawet nie tą wysokogórską, ale taką przystępną dla każdej zainteresowanej tym sportem osoby, przyznaje, że jest to sport, który potrafi naprawę uzależnić. Coraz częściej powstają nie tylko kluby osób uprawiających wspinaczkę, ale także i miejsca, w których pasjonaci tego sportu mogą nie tylko polecać sobie nawzajem miejsca, w których warto się wspinać lub dzielić się informacjami odnośnie doskonałego sprzętu wspinaczkowego. Trzeba przyznać, że ten sport jest najbardziej popularny wśród młodych, aktywnych osób o dość szczupłej budowie ciała, jednak nie jest to przesądzone, że ktoś nie zgadzający się z tym rysopisem nie może być prawdziwym pasjonatem wspinaczki.


Karabinki - rodzaje

Karabinki z blokadą zamka stosowane są w miejscach szczególnie istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mechanizm dodatkowego zabezpieczenia przed otwarciem zamka może być:

zakręcany
przesuwny
bagnetowy
kombinacją powyższych.
W praktyce można spotkać się jeszcze z następującymi określeniami kształtu korpusu karabinka:

owal ? odpowiada X
D-kształtne (symetryczne i niesymetryczne)
trójkątne
nerkowate
kształt gruszki
HMS ? odpowiada H.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)



© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/