Dlaczego warto oszczędzać wodę?

na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest bardzo ciekawym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień? Polska jest jest krajem deficytu wody. Z po

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

O deficycie wody w Polsce

Woda - najważniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest bardzo ciekawym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, jednak czy pamiętamy o tym na co dzień?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Home, sweet home...

Większość Polaków marzy o tym, by zamieszkać w swoim własnym, nowym domu. Wielu to marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt.

A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowalski dopóki mieszka w bloku, nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane są kwestie infrastruktury w domu - nagle trzeba się zastanowić jaki typ ogrzewania wybrać, policzyć ile nas będzie to kosztować. I ciągle podejmujemy decyzję na podstawie teraźniejszych danych, nie myśląc ile będzie nas kosztowało utrzymanie domu za na przykład 10-15 lat.

Perspektywa nie jest różowa - będzie drogo, nawet bardzo. Dlatego warto zastanowić się już dzisiaj, czy będzie nas stać na utrzymanie naszego drogiego (dosłownie i w przenośni) domu.Postawa społeczna, a oszczędzanie energii

Nie oszukujmy się - budowanie domów o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię, to po prostu konieczność. Wiem, że wielu tradycjonalistów się oburzy, ale wystarczy popatrzeć na to jak w ostatnim dziesięcioleciu rosły ceny energii - zarówno prądu, gazu, jak i opału stałego.

Jeżeli ludzkość nie wymyśli taniej energii, to oszczędzanie zasobów to jedyna droga. Na dzień dzisiejszy chyba najtaniej wychodzi energia atomowa, jednak budzi to wiele kontrowersji.

Mówi się o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce od lat, jednak do tej pory nic się konkretnego w tym temacie nie dzieje. I nie miejmy złudzeń - tak zostanie. Społeczeństwo jest wrogiem "atomówek", wrogiem ekologicznych rozwiązań (typu wiatraki i kolektory) oraz wrogiem domów pasywnych.

I nie rozumiem dlaczego, naprawdę. Nie możemy ciągle bazować na węglu, który nie jest ani tani, ani obojętny dla zdrowia. Dymy z pieców domów jednorodzinnych zatruwają całe miasta. Tak, to jest problem.© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/