Kilka ciekawostek i ceremoniach pogrzebowych

załatwienia w bardzo krótkim czasie i żadnej z nich nie mamy możliwości odłożyć na później. Taki natłok obowiązków oraz stres spowodowany całą ceremonią może sprawić, że czujemy się wykończeni, dlatego znacznie lepiej będzie powi

Kilka ciekawostek i ceremoniach pogrzebowych zakład pogrzebowy trójmiasto

Jak zorganizować pogrzeb, gdy jest mało czasu?

Bardzo często zdarza się tak, że konieczność zorganizowania pogrzebu spada na nas z dnia na dzień. Mamy wtedy wiele spraw do załatwienia w bardzo krótkim czasie i żadnej z nich nie mamy możliwości odłożyć na później. Taki natłok obowiązków oraz stres spowodowany całą ceremonią może sprawić, że czujemy się wykończeni, dlatego znacznie lepiej będzie powierzyć organizację pogrzebu odpowiedniej firmie. Zatrudniony przez nas specjalista pomoże nam w załatwieniu wszelkich formalności, a dodatkowo poradzi nam co jeszcze powinniśmy zrobić oraz jak zapewnić podstawowe rzeczy podczas pogrzebu. Warto w każdym przypadku korzystać z pomocy, ponieważ dzięki temu załatwimy wszystko sprawnie i bezproblemowo.


Cmentarz w sensie prawno-administracyjnym

Cmentarz ? instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw ? reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.

Cmentarz w sensie prawno-administracyjnym jest wyraźnie wyodrębnionym, oznaczonym, zdeterminowanym terenem, przeznaczonym do grzebania zmarłych, a występujące na nich mogiły są w zwyczajowo przyjętej formie wizualnej. Na kształt i umiejscowienie cmentarza miała zawsze wpływ tradycja religijna, względy sanitarne, położenie geograficzne, skład lokalnej społeczności. Tradycyjnie obowiązek grzebania zmarłych spoczywa na barkach rodziny zmarłego, a jeśli zmarły rodziny nie ma, to na władzach lokalnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz


Obrzędy towarzyszące grzebaniu

Zwyczaje pogrzebowe

Do tradycyjnych form pożegnania zmarłego przyjętych w kulturze europejskiej jest towarzyszenie trumnie ze zmarłym (lub urnie z jego prochami) w pochodzie pogrzebowym (kondukcie żałobnym) w drodze na cmentarz, miejsca złożenia doczesnych szczątków. Osoby towarzyszące niosą ze sobą zwykle wieńce i wiązanki kwiatów, które na koniec składane są na grobie zmarłego. Obrzędy towarzyszące grzebaniu lub paleniu zwłok zależą od lokalnych tradycji i zwyczajów.

Od tradycyjnych form pogrzebu odstępuje się w sytuacjach wyjątkowych, takich jak wojny czy masowe klęski żywiołowe, gdy wielka liczba zmarłych nie pozwala na ich identyfikację, względnie nie ma środków finansowych i czasu na organizowanie pojedynczych pogrzebów. W takich sytuacjach stosuje się grzebanie zmarłych w mogiłach zbiorowych.

Przyjęty jest powszechny zwyczaj we wszystkich kulturach zawiadamiania znajomych i przyjaciół o fakcie pogrzebu bliskiej osoby. Odbywa się to w postaci nekrologów publikowanych w prasie oraz rozwieszanych w miejscach publicznych. Ogłoszenia takie zawierają często elementy graficzne, wskazujące na przynależność religijną zmarłej osoby lub jej bezwyznaniowość.

Rodzinie zmarłych zwyczajowo składa się kondolencje, czyli wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal z powodu śmierci ich bliskiej osoby. Kondolencje składane są osobiście, tuż po pogrzebie lub korespondencyjnie, gdy nie było możliwości uczestniczenia w pogrzebie lub nie ma możliwości spotkania się z rodziną zmarłego w krótkim czasie po tej uroczystości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrzeb



© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/