Narzędzia spawalnicze

rzystujących łączone elementy na przykład w warsztacie czy w gospodarstwie domowym utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W jaki sposób przystąpić do spawania? Najczęściej wiedza na ten temat pochodzi od znajomych lub czło

Narzędzia spawalnicze

Gdzie nauczyć się sztuki spawania?

Chociaż osób zawodowo zajmujących się spawaniem z roku na rok jest coraz mniej, to jednak pewne zainteresowanie tą dziedziną wśród osób wykorzystujących łączone elementy na przykład w warsztacie czy w gospodarstwie domowym utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. W jaki sposób przystąpić do spawania? Najczęściej wiedza na ten temat pochodzi od znajomych lub członków rodziny, którzy posiadają już umiejętności w tej kwestii. Bardzo często osoby zainteresowane spawaniem korzystają również z internetowych instruktaży, które nieraz bardzo szczegółowo opisują, jak krok po kroku wykonać perfekcyjne spawanie.


Sprawdzanie temperatur przy spawaniu wykładzin

Łącząc materiał na gorąco, wykładzinowy bądź izolacyjny, zawsze stajemy przed dość poważnym problemem - po czym poznać, że element wystarczająco się nagrzał? Gdy ma się za pasem lata doświadczenia w tej branży, takie rzeczy się po prostu wie. Co zrobić gdy ktoś dopiero zaczyna pracę ze spawarką?

Pierwszą ważną sprawą, jest sprawdzenie instrukcji i innych materiałów od producenta wykładziny i spawarki. Często umieszczane są tam dość obszerne komentarze i wskazówki, jak wizualnie ocenić czy materiał nagrzał się wystarczająco.

Dla osób które nie wierzę swojemu instynktowi w tej sprawie, a chcą mieć pewność że wszystko będzie się trzymać, polecamy termometr laserowy. Sprytne urządzenie która na odległość i w ułamku sekundy, poda dokładną temperaturę powierzchni materiału.


Encyklopedycznie o zmianach w materiale w trakcie obróbki cieplnej

W czasie spawania w obrębie działania wysokiej temperatury w stali zachodzą pewne przemiany cieplne, osłabiające jej wytrzymałość. Połączenie spawane zmniejsza wytrzymałość materiału o następujące wartości:

wytrzymałość na rozciąganie k'r = 0,8 kr
wytrzymałość na zginanie k'g = 0,9 kr
wytrzymałość na ściskanie k'c = kr
wytrzymałość na ścinanie k't = 0,65 kr

W starszych książkach można znaleźć informację o osłabiającym wpływie spoiny, wówczas do obliczeń wytrzymałościowych używano grubości obliczeniowej, która jest o 30% mniejsza niż rzeczywista grubość materiału w miejscu spoiny, lub też na końcach dodawano kratery o długości 1 ? 1,5 grubości spoiny, lecz nie uwzględniano ich w obliczeniach ze względu na niepełny przetop.

Przy nowszych spawarkach już nie stosuje się żadnych poprawek, technologia pozwala na wykonanie spoiny o pełnych właściwościach już od samego początku spawania.

Połączenie spawane często wymaga dodatkowej obróbki spoiny. Często na powierzchni spoiny wydzielają się drobne cząstki żużlu, które mogą być niebezpiecznie ostre. Spoiny spawane często szlifuje się zgrubnie, zanim spawana konstrukcja zostanie użyta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane



© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/