Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia

cznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych

Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia panele słoneczne dotacje poznań

OZE w Polsce

W Ustawie Prawo energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano jako ?źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych?.

W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł energii, o czym mówi rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. (Dz.U. z 2005 nr 261 poz. 2187)36. W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006 r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010 r (Dz.U. 2006 nr 205 poz. 1510)37.

W 2010 r. przyjęto nowelizację ustawy prawo energetyczne (Dz.U. 2010 nr 21, poz. 104)38 oraz nowe rozporządzenie (Dz.U. z 2010 nr 34, poz. 182)39.

27 lipca 2012 ogłoszona została trzecia wersja prawa o OZE, która całościowo ma regulować sprawy związane z energetyką odnawialną w Polsce. Ustawa wychodzi naprzeciw przepisom unijnym dotyczącym zielonej energetyki i obliguje Polskę do większego wsparcia tej gałęzi przemysłu. Planowano wejście w życie ustawy 1 stycznia 2013.40 Termin ten nie został jednak dotrzymany.

26 listopada 2012 w Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii41. Udział wzięli parlamentarzyści, eksperci i przedsiębiorcy związani z sektorem OZE42.

Od połowy 2013 roku prowadzone były prace nad kolejną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawierać miała nowy system wsparcia w postaci aukcji OZE (przetargów w formie aukcji holenderskich, w których wyłaniany jest inwestor otrzymujący wsparcie)43.

Podpisana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w marcu 2015 ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) (Dz.U. z 2015 r. poz. 478)44 pozwoli uzyskać do 2020 r. 15% udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Po zmianie rządu, nowy Sejm (VIII kadencji) przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku (Dz.U. z 2015 Poz. 2365)46. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych, zostało odłożone o pół roku, do 1 lipca 2016 r.

10 czerwca 2016 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii


Prysznic słoneczny

Prysznic słoneczny to nazwa urządzenia (ang. solar shower), które służy do podgrzewania wody do kąpieli przez promieniowanie słoneczne. Ogrzana woda gromadzona jest w zbiorniku. Różne rozwiązania techniczne wpływają na sprawność, wydajność, cenę. Prysznic słoneczny w najprostszym wykonaniu to czarna torba foliowa z końcówką natryskową i zaworkiem. Profesjonalna konstrukcja składa się z kolektora słonecznego umieszczonego na dachu, dużego zbiornika w piwnicy, systemu rur rozprowadzajacych wodę i układu sterującego.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prysznic_s%C5%82oneczny


Gospodarowanie dużymi ośrodkami letniskowymi

Gospodarowanie dużymi ośrodkami letniskowymi polega na stawianiu na ich terenie różnych budynków, w których goście ośrodka będą mogli spędzać wolny czas, jeść posiłki i odpoczywać. W takich budynkach znajdują się, więc, powierzchnie sportowe i dyskotekowe oraz jadalnie i biblioteki. Wszystkie takie powierzchnie muszą być dobrze oświetlane, dlatego montowane są na nich panele słoneczne. Takie panele słoneczne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, które potrafią przetwarzać promienie słoneczne w energię elektryczną. Pozwala to zapewnić wystarczające oświetlenie wszystkim budynkom, a jednocześnie zabezpiecza przed przerwami w dostawie prądu. Natomiast powierzchnie wodne znajdujące się w ośrodku letniskowym mogą być ocieplane przez kolektory słoneczne.



© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/