Zaplanowany ogród, czemu nie

owanie ogrodówZa ogrody prywatne można uznawać takie ogrody, które znajdują się przy budynkach mieszkalnych lub w pewnej od nich odległości, ale pozostają pod nadzorem osoby prywatnej. Takie ogrody można utrzymywać samodzielnie, j

Zaplanowany ogród, czemu nie Ogród to nie tylko kwiaty, czy drzewka owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Świetnie zajmą przestrzeń, posłużą za zielony płot i zazwyczaj są mało wymagające.

Projektowanie ogrodów

Za ogrody prywatne można uznawać takie ogrody, które znajdują się przy budynkach mieszkalnych lub w pewnej od nich odległości, ale pozostają pod nadzorem osoby prywatnej. Takie ogrody można utrzymywać samodzielnie, jednak także ogrody prywatne mogą czasami wymagać fachowej pielęgnacji, której będą mogli dokonywać ogrodnicy zatrudnieni w jednej z firm zajmującej się projektowaniem i doglądaniem różnych ogrodów.

Mogą oni również zaprojektować swojemu szefowi jakiś nowy, bardziej rozległy ogród. Podziwiać można także ogrody zabytkowe, w których posadzone zostały jakieś rzadsze rośliny, znajdujące się obecnie pod szczególną ochroną. Wprawdzie w takich ogrodach obowiązują określone reguły zachowania, jednak pobyt w nich może stać się przyjemnością dla wielu osób.


Czym jest ogród japoński

Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński


Porządki jesienią

Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być tuje, krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.

Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.



© 2019 http://bluesky.bialystok.pl/